Semazen Kıyafetlerinin ve Hareketlerinin Anlamı

semazen ekibi gösterileri ve islami düğün

Semazen Kime Denir Ve Anlamı – Söz konusu Mevlevilik olduğu zaman insanların akıllarına öncelikli olarak gelen şeylerden bir tanesi semazenlerdir. Sema yapan kişilere semazen adı verilmiştir. Özellikle son dönemlerde pek çok farklı organizasyonda görülmeye alışkın olunan semazenler; kendilerine özel kıyafetler ve hareketler ile kendilerine yer bulmaktadır.

Birçok kişi bu kıyafetlerin ya da hareketleri herhangi bir özel anlamı olmadığını düşünüyorlar. Halbuki gerçekte durum çok daha farklı. Çünkü gerek kıyafetler gerekse hareketlerde var olan anlam; yapılan gösterinin bütünlüğünü en etkili şekilde korumak adına çok büyük bir öneme sahip.

Örneğin semazenin üzerinde yer alan beyaz kıyafete tennure ismi verilmiştir ve bu kıyafet kefeni simgelemektedir.

Semazen Kime Denir Ve Anlamı

Semazenin başındaki sarık ise sikke olarak adlandırılır ve mezar taşını simgelemektedir. Her ne kadar bütün bunlar insanlara ölümü simgeliyor olsa da aslında semah tekrar doğumu yani yaşamı anlatmaktadır. Semah adına meydana çıkacak olan semazenin üstündeki siyah hırka mezar anlamına gelir ve yeniden doğuşu simgeler.

4 kere verilen selam, İnsan-ı Kamil olma yolundaki 4 mertebeyi temsil etmektedir. Bunlar ise şeriat, tarikat, marifet ve hakikat kapısıdır. 4 kapıdan geçilmemesi sonrasında kâmil insan olunması da mümkün değildir. Semazenleri sağ elleri göğe bakarken sol elleri ise yere bakmaktadır. Sağ el Hak’tan alınır, sol el ile ise halka verilir. Yapılan bu hareketlerle ise de ilahi doğuş tamamlanmış olur.

Semazen Ekibimiz Ve Semazenler Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin. 0532 692 98 48